WORLD OPEN CHAMPIONSHIPS 2017

 

 

 WORLD OPEN MARTIAL ARTS CHAMPIONSHIPS

Sunday, 19th. NOVEMBER 2017

 Karate, TKD, Jujitsu, Kickboxing, Kung Fu, Weapons, Grappling, MMA, Self- Defence, Breaking, Powerkick, Forms, Judo.

Crystal Palace National Sports Centre, London, SE19 2BB, England. 

START TIME     9.30 am      (competitors must arrive at 9 am to register)

FINISH TIME     7 pm           (junior events will finish 2pm)

OPEN TO ALL STYLES/TEAM AND INDIVIDUALS

WKF/TYGA/WTF/ITF/WKL/WAKO Rules apply

KARATE, TAEKWONDO, JUJITSU, KICKBOXING, JUDO,

FULL CONTACT, MMA, KUNG FU, WEAPONS, BREAKING, SELF-DEFENCE.

COMPETITORS FEES                  £40 Adults / £30 Juniors / £55 Teams
Full Contact/MMA Competitors Fees £65

Fees include entry to kata and kumite   (all cheques payable to ‘TYGA International’)

All competitors must bring up to date governing body licence,

martial arts suit, competition hand mitts, shin pads, groin guard/chest

protector, gum shield.  Equipment on sale throughout the day.

SPECTATORS FEES            £12 Adults / £10 Juniors

ALL GRADES, ALL AGES!     OPEN TO ALL MARTIAL ARTISTS!
WORLD OPEN CHAMPIONSHIPS WELCOMES EVERYONE!
NO POLITICS! NO MEMBERSHIP REQUIRED!

NEW DISABILTY/SPECIAL NEEDS CATEGORY THIS YEAR!

CERTIFICATES & MEDALS FOR ALL !
WORLD CHAMPIONSHIP BELTS for FULL CONTACT/MMA Fighters!

SPONSORS/ADVERTISERS/TRADING Companies Promotions Available!
Contact – Tel.0208 – 9471038

A SPECIAL DAY!      DO NOT MISS IT!      A FAMILY EVENT!

ACTION    FUN   DEMONSTRATIONS   CHARITABLE RAFFLE

 SUPPORTING CANCER RESEARCH

TKD/Combat Warrior / MAI / ACTION MAGAZINES

Closing Date for all entry forms/fees – 12th Nov. 2017!
Send entry forms/fees to TYGA Int. PO.Box 72726, London SW19 9HL

 

TOURNAMENT DETAILS        TEL/FAX           020 8947 1038

www.ty-ga.co.uk                            E-MAIL             soke@ty-ga.co.uk

ENTRY FORM

 

WORLD MARTIAL ARTS CHAMPIONSHIPS

 

Crystal Palace National Sports Centre, London

2015 Results

Karate Event

Men Black Belt Kumite 50+      Men Black Belt Kata
1.    G.Napoleone                              1.  T.Leslie
2.   M.Dickinson                               2.  T.Wysocki
3.  P.Crawshaw                                 3.  M.Dickinson
3.  S.Gostling
Men Black Belt Kumite 40+       Men Black Belt 18 – 39 yrs
1st T.Leslie                                            1st A.Mesic
2nd D.Nayak                                        2nd M.Crawshaw
3rd J.Lees                                             3rd   J.Noun
3rd R.Pyle                                             3rd   J.Dominque

Mens Kumite Team                Senior Team Kata       Mens Weapons
1st TYGA A Team                     1st TYGA Poland                1st S.Gostling
2nd TYGA Victoria                  2nd Senshi Wado               2nd L.Chandler
3rd  Shindo/Senshi                 3rd  TYGA South West     3rd  P.Fawbert
3rd  TYGA Underdogs

Women Black Belt Kumite          Women Black Belt Kata
1st  S.Haynes                                          1st S.Haynes
2nd C. Kemp                                           2nd C.Dickinson
3rd  K.Bryant                                         3rd  C.Kemp
3rd  C.Dickinson 

Girl Black Belt Kumite                   Girl Black Belt Kata
1st S.Glover                                            1st A.Walker
2nd A.Harris                                         2nd  A.Glover
3rd A.Walker                                        3rd  S.Glover
3rd A.Glover

Boy Black Belt Kumite    Boy Black Belt Kata         Junior Team Kata
1st M.Crawshaw                  1st  A.Mannan                    1st  TYGA  Earlsfield
2nd C.Davies                         2nd El-Hani                        2nd TYGA South West
3rd  T.Mannan                     3rd  M.Crawshaw             3rd Shindo Wadokai
3rd F.Napoleone

 

Men Kumite Brown/Below    Men Kata Brown    Juniors Weapons
1st   L.Dickinson                           1st   A.Newton           1st Z.Bryant
2nd A.Newton                                2nd J.Garside           2nd S.Guven
3rd  J.Garside                                3rd D.Harris             3rd R.Gleeson
3rd  M.Crawshaw

Boy Kumite Brown/Below ( L)       Boy Kumite Brown/Below (M)
1st M.Crawshaw                                         1st G.Napoleone
2nd A.El-Hani                                             2nd J.Dominque
3rd L.Smith                                                 3rd K.Bryant
3rd A.Holmes                                             3rd N.Eswaran

Boy Kumite Brown/Below ( S)        Boy Kata Brown/Below
1st    S.Haynes                                          1.  K.Bryant
2nd  N.Arulnesan                                    2. Z.Bryant
3rd  S.Loucurey                                      3. L.Newton
3rd  D.Nelson 

Girl Kumite Brown/Below                Girl Kata Brown/Below
1st L.Ingvaldson                                     1st A.Harris
2nd  E.Dominque                                   2nd R.Gleeson
3rd  R.Gleeson                                         3rd H.Syed
3rd  N.Kulasingam 

Kickboxing Event

Men 80kgs                           Mens 70kgs                
1st A.Akinlosotu                 1st D.O’Hagan                                                             
2nd L.Candler                     2nd R.Carrington
3rd K.Slanczuk                   3rd  H.Lawrence 

Boys Heavyweight             Boys Middleweight
1st JH.Ferry                         1st S.Ciarlow                  
2nd A.Lambert                     2nd S.Andrews
3rd K.Kensela                      3rd T.Field

Boys Light                           Girls Light
1st J.Daly                              1st T.Caouki
2nd A.Syed                            2nd B.Williams
3rd  T.Ison                             3rd J.Hamilton

Breaking Event

Senior Hand            Power Side/Back Kick    Power Spinning Hook Kick
1st J.Dominique       1st L.Candler                      1st F.Massar
2nd  A.Cicalese 
         2nd  A.El-Hani                     2nd L.Candler
3rd L.Candler           3rd  H.Breeze                     3rd  H.Breeze
     

Korean Forms/Kata
1st   F.Massar

2nd  L.Candler
3rd   R.Carrington

Self Defence Event                                     

1st M.Dickinson/C.Dickinson
2nd J.Lees/D.Ling
3rd T.Starke/D.Solomon

 

Jujitsu Event

Men                                   Juniors
1st D.O’Hagen              1st JH.Ferry
2nd R.Pyle                    2nd A.Lambert
3rd J.Lees                     3rd J.Daley